fotomalba

CO JE FOTOMALBA:

Fotomalba je poměrně nová, ale stále více oblíbenější grafická technika. Fotomalba je RUČNĚ MALOVANÝ obraz pomocí elektronických štětců a kreslícího tabletu. S pomocí těchto nástrojů je zde upravován zdrojový obrázek tak, aby výsledek vypadal jako dílo vytvořené klasickými technikami např. jako akvarel, pastelová kresba, uhlokresba, olejomalba apod.

Digitální nástroje umožňují postupy, které olejem, akrylem, akvarelem, pastelem  nebo uhlem NEJSOU proveditelné. Fotomalba se následně digitálně upravuje  a nakonec se vytiskne na profesionální foto tiskárně na speciální papír nebo plátno.  Používané pigmentové inkousty, archivní papír a plátno zaručují neuvěřitelně dlouhou životnost a barevnou stálost po dobu mnohem delší jak 100 let. Tomuto tisku se říká GICLÉE (žƏ´klei).

Již někteří renesanční a barokní malíři využívali pro téměř realistické zobrazení především zátiší dírkovou komoru tzv. Cameru Obscura. V pozdější době byl vynalezen dokonalejší prostředek – fotoaparát. Fotomalba je kombinace toho nejlepšího z historií prověřené kvality klasické malby a kresby a možností současné digitální foto a výpočetní  techniky.  Fotomalba ve stylu klasických technik udělá i z „obyčejné“ fotografie něco výjimečného, něco, co vzbuzuje jisté napětí a podporuje představivost.